SORULARA

CEVABEN ÖZET GÖRÜŞLERİM:

KANAL İSTANBUL PROJESİ ÇED RAPORU’NA İLİŞKİN GÖRÜŞ VE İTİRAZLARINIZI 2 OCAK TARİHİNE KADAR (2 OCAK DAHİL) SUNABİLİRSİNİZ.

 

  1. İTİRAZ ETMEK İÇİN İSTANBUL’DA OTURMANIZ GEREKMİYOR: Projenin ulusal boyutu vardır: (1) Geniş bir bölgede ekosisteme etkileri. (2) Montrö Sözleşmesine olası etkileri ülkemizin güvenliğini ilgilendirir. (3) Bütçeden de yapılsa, Yap-İşlet-Devret yöntemi ile de yapılsa (“gemi geçiş garantisi” verilecektir); neticede 80-100 Milyar TL civarı bir maliyet, vatandaşlarımızın vergileri ile ödenecektir. İstanbul’da ikamet etmeyenler özellikle bu 3 hususa değinebilirler.

 

  1. EN DOĞRUSU ELDEN TESLİM: Daha önce de belirttiğim üzere, resmi bir “İtiraz” niteliği taşıması için, ıslak imzalı dilekçenizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına veya Bakanlığın İl Müdürlüklerine elden sunmanız en doğrusudur. İstanbul için adresler:

 

  Ataşehir:

Barbaros Mahallesi, Begonya Sk. No:9A,

34746 Ataşehir/İstanbul

Beşiktaş:

Barbaros Bulvarı No:137 34349 Balmumcu-Beşiktaş/İstanbul

 

 

  1. Eğer sağlık veya başka sebeplerle bunu yapmanız imkânsız ise [ve çok az bir süre kaldığını dikkate alarak]: Hukuken “İtiraz” olarak sayılmama riski olan, ancak Bakanlık tarafından “görüş” olarak dikkate alınması gereken bu yöntemlerden birini kullanın [ÇED Mevzuatında “görüş” bildirimleri için özel bir usul öngörülmemiştir]:

 

– E-POSTA: [email protected] adresine T.C kimlik numaranızı da belirterek ıslak imzalı dilekçenizin fotoğrafını veya taranmış görüntüsü gönderebilirsiniz, e-imza sahibi kişiler e-imzalı dilekçelerini yine bu e-posta adresine gönderebilir.

 

– CİMER: CİMER sistemi üzerinden “görüş/öneri” kutucuğunu işaretleyerek, metin kısmında itiraz/görüşlerinizi yazabilirsiniz. Başvurunuzun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmesini seçmelisiniz. Sonunda verilecek takip numarası ile başvurunuzu takip edebilirsiniz.

 

-Ankaralılara özel bir not: Ankara’da ıslak imzalı dilekçenizi doğrudan Bakanlığa (ÇED Genel Müdürlüğüne) sunabilirsiniz. Yoğunluk yok.

 

Dikkat edilmesi gereken hususlar:   Başvurunuzda Ad, Soyadı, T.C Kimlik Numarası, Adres unsurlarına ve imzanıza yer vermeniz gerekir! Kimden geldiği anlaşılamayan ve sebep içermeyen dilekçeler dikkate alınmaz. Dilekçe örneğimizi birkaç gün önce paylaştık, faydalanmak isteyenler olursa.